Nabiał to grupa produktów spożywczych, do której możemy zaliczyć mleko, a także jego przetwory takie jak: kefiry, maślanki, jogurty, twarogi i inne. Produkty te stanowią bardzo ważne miejsce w zdrowym żywieniu. Stanowią trzeci poziom Piramidy Zdrowego Żywienia zaproponowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie co oznacza, że aby w pełni zrealizować zapotrzebowanie należy spożywać 2-3 porcje tych produktów w ciągu doby. Jedna, dzienna porcja wapnia to: szklanka mleka, 175 g jogurtu lub plasterek żółtego sera. 

Przy prawidłowym wyborze zdrowych i pełnowartościowych produktów z tej grupy należy wykazać się nie lada rozeznaniem i wiedzą, gdyż z dnia na dzień ich asortyment dostępny na rynku znacząco się poszerza. Wśród tak różnorodnej ich gamy, bardzo łatwo popełnić błąd żywieniowy, który będzie miał znaczenie nie tylko dla naszej sylwetki, ale także dla naszego zdrowia. Jednakże pomimo tak wielu powszechnie znanych zalet produktów nabiałowych, wciąż spożywamy go w zbyt małych ilościach. Przeprowadzone ogólnopolskie badania na dzieciach wskazują, iż aż 30% małych dzieci do lat 3 ma niedobory wapnia, a dzieci starsze realizują około 80% dziennego zapotrzebowania na wapń, które w tym przypadku wynosi 1200 mg/dobę.

Wartość żywieniowa nabiału 

Nabiał jest jednym z kluczowych elementów stanowiących zdrową dietę, dlatego też nie może go w niej zabraknąć. Produkty, które wchodzą w jego skład są bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, zawierającego  wszystkie aminokwasy egzogenne, w odpowiedniej proporcji. Można go nawet przyrównać do wartości żywieniowej białka mięsa. Dodatkowo nabiał jest jednym z najlepszych źródeł wapnia w diecie. Nie dość, że zawiera go w bardzo dużych ilościach, to jeszcze minerał ten właśnie z mleka i jego przetworów jest najlepiej przyswajalny. Wapń jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym dla organizmu człowieka. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, dlatego też mówi się o jego plejotropowym działaniu. Powoduje on prawidłowy rozwój naszego układu kostnego, a także zębów, gdyż stanowi ok. 99% ich składu. Dodatkowo minerał ten pełni ważną rolę w samej komórce, poprzez prawidłową transdukcje sygnałów, bierze udział w skurczach mięśni (także mięśnia sercowego), dlatego też chroni nas przed arytmią. Wapń przyspiesza także pracę jelit, co pozytywnie wpływa na wyniki redukcji masy ciała.

Nabiał dostarcza naszemu organizmowi nie tylko pełnowartościowego białka, czy też dobrze wchłanialnego wapnia. Mleko i przetwory mleczne to także doskonałe źródło witamin z grupy B (szczególnie B2 i B6), kwasu foliowego, witaminy A i D, a także wielu innych mikroelementów tj.: potasu, magnezu i cynku.

Aby należycie korzystać ze wszystkich zalet, jakie dają nam mleko i jego przetwory należy wybrać produkty zaufane, najwyższej jakości i świeże. Właśnie takie są produkty Robico. W swojej ofercie marka posiada mleko wyprodukowane metodą mikrofiltracji. Polega ona na filtrowaniu mleka przez ceramiczne membrany. Dzięki temu na filtrach osadzają się szkodliwe mikroorganizmy. W tej metodzie mleka nie traktuje się  wysoką temperaturą, co chroni obecne w nim witaminy, a także zabezpiecza naturalnie obecne w mleku substancje bakteriostatyczne, które to wykazują prozdrowotne działanie na nasz organizm.

Warto także zwrócić uwagę na fermentowany produkt mleczny taki jak kefir – produkty flagowy Robico. Został on oparty o surowce najwyższej jakości.
Zawiera w swoim składzie bakterie fermentacji mlekowej, które tworzą naszą mikroflorę jelitową. Wzmacniają odporność poprzez konkurowanie z patogenami o miejsce zasiedlania jelit, usprawniają procesy trawienne oraz biorą udział w endogennej syntezie witamin takich jak: B1, B6, kwas foliowy i witamina K. Regulują także przemianę materii, wielokrotnie zwiększają również wchłanianie białka i wapnia.

Z przedstawionych powyżej powodów wynika, iż warto włączyć do swojej diety produkty nabiałowe, a w ich spożywaniu kierować się rozsądkiem i rekomendacjami. Dzięki temu zadbamy prawidłowo o zdrowie i zbilansowaną dietę, a także na dłużej zachowamy dobre samopoczucie i witalność.