Zbilansowane i zdrowe żywienie zalecane jest każdemu, tym bardziej osobom aktywnym zawodowo. Praca, jak się okazuje, to idealne miejsce aby zadbać o swoją dietę. Wielogodzinne siedzenie w biurze sprzyja pielęgnowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i (wbrew pozorom) pozwala jeść zgodnie z zasadami diety.

W ciągu dnia w pracy najczęściej sięgamy po słodycze i kawę. Przyczyn jest wiele: brak czasu, brak miejsca do kupienia pożywnego posiłku czy w końcu nasze lenistwo. Niestety nieprawidłowe żywienie może negatywnie wpływać na koncentrację, obniżać efektywność wykonywanych zadań i przyczyniać się do rozwoju nadwagi lub otyłości. Zadbajmy więc o to, aby w pracy, w której spędzamy coraz więcej czasu, jeść zdrowo.

Dobry start

Jeśli chcemy z większą siłą i entuzjazmem wykonywać obowiązki w pracy pamiętamy o pierwszym i najważniejszym posiłku. Każdy więc dzień zacznijmy od śniadania. Najlepiej przygotujmy i spożyjmy je w domu. Zaleca się, aby pierwszy posiłek w ciągu dnia zjeść do dwóch godzin po przebudzeniu. Pozwoli to dobrze zaplanować dalsze żywienie. Zapewni energię na początek pracy, co ułatwi nam przetrwanie do drugiego śniadania, które najlepiej zjeść po 2-3 godzinach. W zbilansowanym śniadaniu powinno pojawić się przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka (mleko, ser twarogowy, jajko, chude wędliny, ryba). Podstawę zdrowego śniadania natomiast stanowią węglowodany złożone (razowe pieczywo, płatki owsiane lub otręby pszenne).

Najlepiej, gdy nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia zawiera wszystkie potrzebne naszemu organizmowi makroskładniki. Z tego powodu najlepszym śniadaniowym wyborem będzie tu owsianka na mleku z ulubionymi, świeżymi owocami. Świetnie do tego dania sprawdzi się ZIMNE MLEKO Robico, które jest pierwszym środkiem spożywczym, przy produkcji którego wykorzystano metodę mikrofiltracji. Proces ten polega na przepuszczaniu surowego mleka przez kilka ceramicznych membran, które to zatrzymują na swej powierzchni 99,9% obecnych w nim bakterii i ich toksyn, a także inne mikroorganizmy odpowiedzialne za psucie się mleka. Dzięki zastosowaniu mikrofiltracji produkt ten nie traci swoich walorów smakowych i zapachowych, a także wartości odżywczej. Co więcej mikrofiltracja daje możliwość wydłużenia czasu przechowywana mleka o aż 2 tygodnie. Mleko takie zachowuje wszystkie substancje bakteriostatyczne, które naturalnie w nim występują, a które wysoka temperatura w innych mlekach typu UHT eliminuje. Warto więc codziennie przyrządzać sobie mleczne śniadania, gdyż mleko dostarcza nam oprócz walorów organoleptycznych, także cały pakiet odżywczy głównie wapń, witaminy z grupy B i witaminę D.

Idealnym dodatkiem, który wzbogaci dietę w błonnik i witaminy jest surowe warzywo. Wybór jest ogromny, warto sięgać po sezonowe produkty i dodawać je do kanapek czy spożywać w postaci sałatki. Jeśli dbasz o linię, zrezygnuj z masła lub margaryny na pieczywie, nie dodawaj kalorycznych sosów do surówek. Zastąp je ziołami (świeżymi lub suszonymi). Do śniadania możemy napić się kawy lub zielonej herbaty. Postawią nas na nogi i dodadzą energii do działania. Przez resztę dnia starajmy się sięgać po mineralną wodę.

Jedzenie w pracy

Drugie śniadanie spożyj w pracy. Z domu możesz zabrać wcześniej przygotowaną kanapkę, maślankę lub kefir i twój ulubiony owoc. Zjedz go do 3 godzin po spożyciu pierwszego posiłku. To kolejna porcja energii i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

W związku z tym, iż na rynku występuje szeroki wybór produktów nabiałowych, najkorzystniej zainteresować się ofertą marki Robico. Sygnowane tym logo produkty to oprócz mleka także kefir i maślanka. Są to produkty, które cechują się wysoką jakością użytych surowców, a także bezpieczeństwem procesów technologicznych niezbędnych przy ich produkcji.

Maślanka i kefir należą do grupy fermentowanych produktów mlecznych. Cechują się obniżeniem w ich składzie ilości laktozy – cukru, którym pożywiają się korzystne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Dlatego zarówno kefir, jak i maślanka są polecane dla osób z nietolerancją laktozy lub niewydolnością enzymu, który ją trawi – laktazy.

Bakterie fermentacji mlekowej obecne w ww. produktach tworzą naszą mikroflorę jelitową. Ma ona za zadanie konkurować o miejsce zasiedlania z organizmami patogennymi, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na choroby i przeziębienia. Dodatkowo udowodniono, iż bakterie obecne w naszych jelitach wpływają na tempo przemiany materii, biorą udział w endogennej biosyntezie witaminy B1 B6, kwasu foliowego, a także zwiększają wchłanianie białka i wapnia. Z tego powodu są korzystne w profilaktyce osteoporozy.

Do pracy możesz wziąć także przekąski, które uratują cię w momencie napadu głodu. Warto skusić się na orzechy, migdały lub suszone owoce. Pamiętajmy jednak, aby nie przejadać się nimi, gdyż są kaloryczne. Mimo to są znacznie lepszą opcją niż słodycze. Dostarczają cennych witamin, składników mineralnych oraz wartościowego błonnika.

W ciągu dnia warto zjeść jeden ciepły posiłek. Jeśli nie jesteś w stanie przygotować go dzień wcześniej i zabrać do pracy, wybierz się do pobliskiej knajpki lub stołówki. Przerwa obiadowa to również świetny moment na oderwanie się od komputera, a spacer do baru to forma aktywności fizycznej. Wartościowym lunchem będzie zupa z dużą ilością warzyw lub drugie danie, w którym znajdą się węglowodany złożone (ziemniaki, brązowy ryż, kasza bądź pełnoziarnisty lub razowy makaron), mała porcja chudego mięsa (drobiu, wołowiny lub cielęciny) oraz surówka ze świeżych warzyw. Alternatywą dla mięsa jest potrawa z rośliny strączkowej (soi, soczewicy, grochu) lub ryba. Po obiedzie możesz zjeść owoc lub inną zdrową przekąskę. Jednak pamiętaj, aby unikać słodyczy.

Końcówka dnia

Zapamiętaj, że jedzenie kolacji jest tak samo istotne jak zjedzenie pierwszego czy środkowego posiłku. Sen to najdłuższa przerwa w „dostawie” żywności. W związku z tym należy zapewnić organizmowi odpowiednią porcję składników odżywczych, aby mógł przetrwać ten okres głodówki. Pozwoli to na zregenerowanie organizmu i zapewni spokojny sen. Nie przejadaj się i unikaj tłustych i ciężkostrawnych potraw. Przygotuj sobie lekką kolację, która wyeliminuje uczucie głodu i pozwoli wytrwać do następnego posiłku – śniadania. Warto, aby znalazły się w niej wcześniej wspomniane węglowodany złożone oraz źródło pełnowartościowego białka (zarówno roślinnego,jak i zwierzęcego). Idealnie sprawdzi się lekka zupa, risotto, pieczona ryba, omlet lub sałatka z dodatkiem fety czy mozzarelli.